Kiedy psychoterapia jest skuteczna?

Dla znacznej części osób określenie “psychoterapia” w dalszym ciągu oznacza bliżej nieokreślone działania, które prowadzone są przez psychologów i psychiatrów. Psychoterapia bardzo często wrzucana jest do jednego worka z określeniami takimi jak: psychiatria, diagnoza psychologiczna, czy też psychoedukacja, podczas gdy w rzeczywistości różni się ona od innych metod wsparcia oraz rozwoju. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na psychoterapię w Warszawie, czy też innym mieście, wyróżnić można kilka nurtów, na bazie których specjaliści oferują swoją pomoc. Najbardziej znaną jest terapia psychodynamiczna, psychoanaliza, terapia systemowa, behawioralno-poznawcza, czy też integracyjna. Warto jednak wiedzieć kiedy udać się na psychoterapię oraz w jakich sytuacjach okaże się ona skuteczna.

Do kogo zgłosić się po pomoc?

Osoby będące na etapie poszukiwań terapeuty kierują się zazwyczaj własnymi preferencjami. Tutaj właśnie pojawia się kłopot, ponieważ w wielu przypadkach bardzo trudno określić do kogo warto zgłosić się po pomoc, by terapeuta okazał się nie tylko przyjazny, ale i skuteczny. W dobie internetu bez problemu znaleźć można opinie na temat wybranej osoby, by w ten sposób ułatwić sobie wybór. Warto jednak mieć świadomość, że droga ta może okazać się zwodnicza, ponieważ nie każdy terapeuta jest od “wszystkiego” i nie każdy jest dla wszystkich. A przecież to właśnie od wyboru odpowiedniego specjalisty zależeć może skuteczność psychoterapii.

Badania prowadzone nad psychoterapią wyraźnie pokazują, że psychoterapia zmienia. Zmiany mogą zachodzić w sposobie przeżywania świata i siebie, budowania relacji z innymi ludźmi, czy też wyjaśniania napotykanych sytuacji oraz zdarzeń. W praktyce oznacza to, że dokonywana jest zmiana na poziomie zachowania, przekonań, afektu oraz funkcji poznawczych. Znaczna część osób, która miała okazję uczestniczyć w psychoterapii wyraźnie potwierdza, że czuje się lepiej i działa efektywniej. Tak jak i w życiu, tak i w psychoterapii niezwykle pomocna jest szeroko pojęta wiara w sens, która ma przełożenie na zaufanie do psychoterapeuty. Istotny jest także fakt, czy pacjent jest gotowy do zmian oraz udźwignięcia ich konsekwencji.

Dla kogo psychoterapia jest skuteczniejsza?

Warto również wiedzieć, że psychoterapia może okazać się skuteczniejsza dla osób, które są na tyle refleksyjne by móc z boku obserwować swoje odczuwanie oraz zachowanie. Istotna jest także prawdomówność, przy czym należy zaznaczyć, że nie chodzi tu o konieczność mówienia terapeucie wszystkiego, lecz o to, by go nie okłamywać. Lepiej więc odmówić odpowiedzi niż zatajać fakty mające miejsce w naszym życiu. Innym czynnikiem mającym wpływ na skuteczność przeprowadzanej psychoterapii jest regularność przychodzenia na spotkania oraz nieprzerywanie procesu w trakcie jego trwania. Jeżeli dana osoba co jakiś czas zmienia psychoterapeutę lub też przychodzi co kilka tygodni, to oznacza, że będzie ona zmuszona zaczynać wszystko od początku.